MIPS

System bezpieczeństwa MIPS®


Co to jest MIPS i jak działa?

 

System MIPS w razie wypadku i uderzenia głową, został zaprojektowany w celu zmniejszenia ruchu rotacyjnego w przypadku uderzeń pod kątem, które w przeciwnym razie mogłyby być przeniesione na głowę. System Mips składa się z warstwy o niskim współczynniku tarcia, która jest zamocowana wewnątrz kasku. W przypadku zdarzenia warstwa o niskim współczynniku tarcia jest zaprojektowana tak, aby przesuwać się nieznacznie wewnątrz kasku, w celu przekierowania sił z dala od głowy. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka obrażeń mózgu. MIPS może przybierać różne formy np. kosza wykonanego z tworzywa umieszczonego wewnątrz kasku lub wyściółki kasku.  


Czym jest ruch obrotowy i dlaczego jest tak niebezpieczny?

 

Ruch obrotowy, może być wynikiem uderzenia pod kątem w głowę. Takie uderzenia mogą powodować zmianę ruchu obrotowego głowy, co może spowodować przemieszczenie lub rozciągnięcie mózgu, co jest skrajnie niekorzystne.

 

Mózg jest bardziej wrażliwy na ruch obrotowy niż na ruch liniowy, ponieważ ma właściwości podobne do wody lub żelu. Kiedy różne części mózgu przemieszczają się względem siebie w wyniku ruchu obrotowego, tkanki te mogą ulec rozciągnięciu, co może prowadzić do wstrząsów mózgu lub innych obrażeń mózgu.


Jak poznać czy kask jest wyposażony w system MIPS?

 

W przypadku marki uvex system MIPS można znaleźć zarówno w letniej jak i zimowej kolekcji. Każdy kask posiadający MIPS posiada takową informację w nazwie produktu. Dodatkowo produkty wyposażone w ten system oznaczone są naklejką w tylnej części skorupy. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, zawsze można zajrzeć do środka kasku, gdzie naszym oczom powinien ukazać się charakterystyczny "kosz" lub wkładka oznaczona logiem systemu MIPS.

fot. uvex city i-vo MIPS

fot. uvex rise pro MIPS

fot. uvex city 4 MIPS


Rodzaje systemu MIPS w kaskach uvex

MIPS Evolve

 

Dzięki ulepszonemu dopasowaniu, lepszej wentylacji i lżejszej konstrukcji, Mips Evolve jest prawdopodobnie najczęściej używanym na świecie systemem bezpieczeństwa kasków Mips, który został zaprojektowany w celu zmniejszenia sił rotacyjnych działających na głowę w niektórych przypadkach ukośnego uderzenia.

 

  • Formowana wtryskowo warstwa z tworzywa sztucznego jest przymocowana do skorupy kasku za pomocą gumowych elementów mocujących.
  • Umożliwia obrót o 15 mm w dowolnym kierunku

 

MIPS Air Node

 

Ten system jest lżejszy niż którykolwiek z naszych wcześniejszych produktów.
Dzięki przepływowi powietrza wewnątrz kasku ma się wrażenie, że w ogóle nie nosi się kasku, a jedynie dodatkową ochronę. MIPS Air został zaprojektowany w celu zmniejszenia sił rotacyjnych na głowie w niektórych przypadkach ukośnego uderzenia.

 

  • Zastępuje wyposażenie wewnętrzne.
  • Przesuwana warstwa, w której wewnętrzna część jest połączona z wewnętrzną skorupą za pomocą rzepów. W razie upadku rzepy zrywają się i umożliwiają obrót.
  • Mniejsza waga, lepsza wentylacja.